Eid ul Adha 2019 Seyahat | Dilekler | SMS | Tarih | Türkiye | Pakistan

Hacın sonunda (Mekke’ye yıllık hac ziyareti), tüm dünyadaki Müslümanlar, Kurban Bayramı bayramını kutlarlar.

Kurban Bayramı anısına ne yapar?

Hac sırasında Müslümanlar, Hz. İbrahim’in davalarını ve zaferlerini hatırlar ve anarlar. Kuran İbrahim’i şöyle tarif eder:

“Elbette İbrahim, doğası gereği doğası gereği Allah’a itaat eden bir örnekti ve çok tanrılı kişiler değildi. Ödüllerimiz için minnettardı. Onu seçtik ve onu doğru yola yönlendirdik. Bu dünyada ona iyi verdik ve Bir sonraki adımda, elbette doğru kişiler arasında olacak. ” (Kur’an 16: 120-121)

İbrahim’in ana davalarından biri, tek oğlunu öldürmek için Allah’ın emri ile yüzleşmek oldu. Bu emri duyduktan sonra, Allah’ın isteğini yerine getirmeye hazırlandı. Allah bunu yapmaya hazır olduğunda, kendisine “fedakarlığının” çoktan yerine getirildiğini açıkladı. Rab’be olan sevgisinin tüm diğerlerinin yerine geçtiğini, kendi yaşamını ya da sevgili olanların hayatını Tanrı’ya teslim olmak için bırakacağını göstermiştir. türk kültüründe eid ul adha türk kültüründe büyük bir aile bayramıdır. eid ul adha türkçe dilinde sörf yapmak için eğlenceli bir şey olacak.

Müslümanlar Neden Bu Gün Hayvan Kurban Ediyorlar?

Kurban Bayramı kutlaması sırasında Müslümanlar, İbrahim’in denemelerini, koyun, deve veya keçi gibi bir hayvanı keserek anarlar ve hatırlarlar. Bu eylem, inanç dışındaki kişiler tarafından sıklıkla yanlış anlaşılmaktadır. eid al adha türkiye 2019 ağustos ayının ikinci pazar günü.

Allah bize hayvanlar üzerindeki gücü vermiş ve et yememize izin vermiştir, ancak yalnızca adını hayatını alma eyleminde telaffuz edersek. Müslümanlar yıl boyunca aynı şekilde hayvanları katlettiler. Katliam sırasında Allah’ın ismini söyleyerek yaşamın kutsal olduğunu hatırlatırız. eid ul adha ankara eğlenceli bir şölen olacak.

Kurban Bayramı kurban et, çoğunlukla başkalarına verilir. Üçte biri yakın aile ve akrabalar tarafından yenmekte, üçte biri arkadaşlarına verilmekte ve üçte biri fakirlere bağışlanmaktadır. Yasa, Allah’ın emirlerini yerine getirmek için bize yararı olan veya kalbimize yakın olan şeylerden vazgeçme isteğimizi sembolize eder. eid ul adha türkçe aşağıda verilmiştir. Ayrıca, arkadaşlık bağlarını güçlendirmek ve muhtaç olanlara yardım etmek için kendi ödüllerimizden bazılarını bırakma isteğimizi sembolize ediyor. Bütün kutsamaların Allah’tan geldiğini biliyoruz ve kalbimizi açmalı ve başkalarıyla paylaşmalıyız. eid ul adha türkiye, yerliler için eğlenceli bir şeydir.

Müslümanlar tarafından uygulanan fedakârlığın kendisinin, günahlarımızı güçlendirmekle ya da kendimizi günahtan temizlemek için kanı kullanmakla bir ilgisi olmadığını anlamak çok önemlidir. Bu, önceki kuşaklarınkiler tarafından yanlış anlaşılmadır: “Onların etleri ya da Allah’a ulaşan kanları değil; O’na ulaşan dindarlığınızdır” (Kur’an 22:37).

Sembolizm, tavırdadır – Düz Yolda kalmak için yaşamlarımızda fedakarlık yapma isteği. Her birimiz küçük fedakarlıklar yapar, eğlenceli ya da bizim için önemli olan şeylerden vazgeçeriz. eid ul adha duvar kağıtları ücretsiz indir 2019 mevcuttur. Kendisini tamamen Rabbe teslim eden gerçek bir Müslüman, Allah’ın emirlerini tamamen ve itaatle takip etmeye isteklidir. Rabbimizin bizden istediği bu kalp gücü, inançta saflık ve istekli itaattir. Arapça dışındaki dillerde, ad genellikle basit bir şekilde, Kurban İngilizcesi Bayramı, Almanca Opferfest, Hollandalı Teklif Sahibi, Romence Sărbătoarea Sacrificiului ve Macarca Áldozati ünnep gibi yerel dile çevrilmektedir. İspanyolca’da Fiesta del Cordero veya Fiesta del Borrego (ikisi de “kuzu festivali” anlamına gelir) olarak bilinir.

Aşağıdaki adlar, Kurban Bayramı için diğer adlar olarak kullanılır:

عیدالاضحیٰ (Arapça ismin çevirisi) Urduca, Hintçe, Assam dili, Bengalce, Gucerat dili ve Malayca ve Endonezya dili gibi Austronezya dillerinde kullanılır.

“Büyük Eid” anlamına gelen العيد الكبير (Eid al-Fitr olan “Küçük Eid”) Yemen, Suriye ve Kuzey Afrika’da (Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Mısır) kullanılır. Yerel dil çevirileri: Pashto, Kashmiri (Baed Eid), Urduca ve Hintçe (Baṛīṛīd), Bengalce, Tamil (Peru N Url, “Büyük Gün”) ve Malayalam (Bali Perunnal, “Büyük Kurban Günü” dillerinde kullanılır. “) ve Bambara, Maninka, Jula gibi Batı Afrika’daki Manding çeşitlerinin yanı sıra (ߛߊߟߌߓߊ Seliba,” Büyük / büyük dua “).

Mısır, Suudi Arabistan ve Orta Doğu’da “İnekler Bayramı (ayrıca koyun veya keçi)” anlamına gelen Ramazan Bayramı (Ramazan Bayramı). بقرة kelimesi bir ineğin anlamına gelmesine rağmen, aynı zamanda bütün koyunlar, özellikle de koyunlar veya keçiler anlamına gelir. Bu uzantı Hintçe ve Urduca’da benzer bir isim olarak kullanılır ईद-उल-अज़हा (īd-ul-azhā, ‘keçi ziyafeti’) için bu durum kullanılır.

Özveri Bayramı, Özbekistan’da kullanılmaktadır.

Hac Bayramı, Filipinler’de, Malezya ve Endonezya’da kullanılıyor. bayram bayramı duvar kağıdı full hd sitemizde mevcuttur.

Nijerya’daki Büyük Sallah, Eid el-Fitr’den (yerel olarak “Küçük Sallah” olarak bilinir) daha kutsal kabul edilir. “Ram Sallah” da, onun üzerinde feda edilen koçlara atıfta bulunulduğu için kullanılır. gün. Kurban Bayramı her zaman İslami takvimin aynı gününde olmasına rağmen, Gregoryen takviminde tarih, yıllara göre değişmekte olup, İslami takvim ay takvimidir ve Gregoryen takvimi güneş takvimidir. Ay takvimi, güneş takviminden yaklaşık on bir gün daha kısadır. Her yıl, Eid al-Adha (diğer İslami bayramlar gibi) dünyanın farklı yerlerinde yaklaşık iki ila dört farklı Gregoryen tarihlerinden birine düşüyor, çünkü hilal görünürlük sınırı Uluslararası Tarih Çizgisinden farklı. Urduca bayram duvar kağıdı duvar kağıdı Pakistanlı kullanıcılar için aşağıda verilmiştir.

Aşağıdaki liste, Yüksek Yargı Konseyi tarafından ilan edilen Suudi Arabistan için Kurban Bayramı’nın resmi tarihlerini göstermektedir. Gelecek tarihler, Suudi Arabistan’ın um Kur’an takvimine göre tahmin ediliyor. [1] Umm al-Qura, yalnızca kesin olarak belirleyici veya tarih belirleyici değil, planlama amaçlı bir rehberdir. Hem ayin görücüsü hem de bayram bayramının belirli tarihlerini ilan etmek için ayın görüşmesiyle ilgili fiili tarihlerin teyidi Dhu el-Mücahidinden [39] önceki ayın 29. gününde uygulanır. Listelenen tarihten üç gün sonra da festivalin bir parçasıdır. eid ul adha duvar kağıdı hd 2019 kalbinizi eritecek. Listelenen tarihten önceki süre, hacılar Arafat Dağı’nı ziyaret eder ve listelenen günün gün doğumundan sonra inerler. bayram ul adha duvar kağıdı resimleri bayram gönülsüz dileklerle dolu.

Müslümanlar Tatilini Kutlamak İçin Başka Ne Yapar?

Kurban Bayramı’nın ilk sabahında, dünyadaki Müslümanlar yerel camilerinde sabah namazlarına katılıyorlar. Duaları aile ve arkadaşlar ile ziyaretler, tebrik ve hediye alışverişi izler. Bir noktada, aile üyeleri yerel bir çiftliği ziyaret edecek veya bir hayvanın katliamı için düzenlemeler yapacaklardır. Et, tatil günlerinde veya kısa bir süre sonra dağıtılır. eid ul adha duvar kağıtları resimleri çok etkileyici olacak.

İslami Takvimde Kurban Bayramı

Kurban Bayramı, İslami takvimin onikinci ve son ayı olan Hz. Hicat’ın 10. gününde kutlanır. Geleneksel olarak dört gün süren Eid ul-Adha’nın ilk günü, Mekke’ye yıllık Hac hacının sona erdiğine işaret ediyor. türkiye de bayram bayram kutlaması aynı tarihlerde gerçekleşecek.

Müslümanlar, dünya çapında kullanılan Gregoryen takviminden farklı olan bir ay takvimi kullanıyorlar. Bu, Gregoryen’in Müslüman bayram tarihinin bir yıldan diğerine hafifçe kayması ve her yıl 11 gün erken düşmesi anlamına geliyor. eid ul adha 2019 güney Afrika aynı tarihlerde geliyor. eid ul adha 2015 türkiye’de oldukça eğlenceliydi.

Kurban Bayramı

Müslüman aylarının ve bayramların zamanlaması genellikle Ay’ın Yeni Ay’ı izleyen ayındaki manzarasına bağlıdır. Ay’ın görünürlüğü açık gökyüzü ve diğer birçok faktöre bağlı olduğundan, Müslüman bayramlarının kesin tarihi kesin olarak tahmin edilemez.

Ayrıca, Ay tüm dünya bölgelerinde aynı anda hiçbir zaman görünmediğinden ve mevcut yerel tarihler bir ülkeden diğerine değişebildiğinden, bir ülkenin boyuna ve saat dilimine göre tatiller farklı tarihlere düşebilir. Bu nedenle, kökenleri, dini yönleri veya kültürel bağlılıkları ülkesine bağlı olarak, bazı Müslümanlar diğerlerinden bir gün önce bir bayram kutlayabilirler.

العيد (al-ʿīd) kelimesi ‘festival’, ‘kutlama’, ‘bayram günü’ veya ‘tatil’ anlamına gelir. Triliteral kök عيد ()d) ‘nin geri dönmesi, geri çekilmesi, tahakkuk etmesi, alıştırılması, alışkanlıkları, tekrarlanması, yaşanması, atandığı zaman veya yer, yıldönümü, bayram günü ile ilişkili kök anlamı vardır. .” Arthur Jeffery bu etimolojiye itiraz ediyor ve Süryanik’ten Arapça ya da daha az olasılıkla Targumic Aramaic’ten ödünç alındığını düşünüyor. Çarşamba günü hükümet, 12, 13, 14 ve 15 Ağustos tarihlerinin Eidul Azha adına tatil olarak gözleneceğini açıkladı. eid ul adha mubarak Türkçe, 12 Ağustos 2019’da olacak.

Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, 17 Ağustos Cumartesi günü çalışma günü olacak.

Geçen ay, Bilim ve Teknoloji Bakanı Fawad Chaudhry, bu yıl Eidul Azha’nın 12 Ağustos Pazartesi günü düşeceğini açıkladı. Eid ul adha duvar kağıdı 2019 bu makalenin sonunda hazır.

Duyuru, ayın İslam aylarına ilişkin görüşlerine ilişkin tartışmaları sona erdirmek için bakanlık tarafından Haziran ayında başlatılan ‘bilimsel’ bir ay takvimi temelinde yapıldı.

Pakistan’ın “ilk resmi” aykırışma web sitesi ve bir mobil uygulama aracılığıyla erişilebilen takvim, devam eden ve sonraki yıllar için tüm önemli İslami festivaller / günler için bilimsel olarak belirlenmiş tarihleri ​​gösterir. Kurban Bayramı duvar kağıdı indirmek için arıyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz.

İnternet sitesinin lansmanı, dini görüşlerin, ayın görüşünün şahsen ve bilimsel delillere bakmaksızın yapılması gerektiği konusunda ısrar etti.

ًأضحى (Adha) ve قربان (qorban) kelimesi ‘hayvanın fedakarlığı’ anlamına gelir. Triliteral kökünden gelir associatedحو (dhahawa), ‘gün ışığı … görünmek, göze çarpmak … kurban hayvanı, kurban etmek’ ile ilişkili anlamlar. Kur’an’da bu kökün fedakarlık ile ilgili bir anlamı yoktur. Hıristiyanlar, Eucharistic ev sahibi demek için bu terimi kullanır. İslami Arapça geleneğinde, قرب (qaraba) kökünden “yakınlık, yakınlık … ılımlılık, akrabalık …; acele etmek, … aramak, su kaynakları aramak … kınlar, kılıflar, küçük tekneler; fedakarlıklar. “Arthur Jeffery aynı Semitik kökü tanıyor, ancak Aram yoluyla Arapça’ya girdiği anlamına geliyor. Eid ul adha için karısı için diliyor, farklı web siteleri aramayı bırak,

Eid ul-Adha Resmi Tatil mi?

Kurban Bayramı için Müslümanlar için önemli bir kutlama olsa da, Birleşik Krallık’ta bu tarihle ilgili resmi tatil günleri yok. Ancak, Gregoryen’in Müslüman bayramlarının tarihi her yıl değiştiğinden, Eid ul-Adha diğer İngiltere resmi tatillerinde düşebilir.

Camilerin meşgul olması muhtemeldir ve bu da trafik sıkışıklığına neden olabilir. Bazı Müslümanlar şu anda bir veya daha fazla yıllık izin alırlar. Adananlar, camide Kurban Bayramı duaları sunar. Kurban Bayramı namazı, güneşin tamamen yükselişinin hemen ardından Zuhr vaktinin başlangıcından 10 saat önce, Dhu el-Hicah’a yapıldığı bir zamanda yapılır. Mücbir sebep durumunda (örneğin, doğal afet), dua Dhu el-Hicab’ın 11’ine ve daha sonra Dhu el-Hicab’ın 12’sine ertelenebilir.

Bayram namazları cemaat halinde sunulmalıdır. Dua cemaatine kadınların katılımı toplumdan topluma değişir. İlk Raka’ah’ta yedi takbir ve ikinci Raka’ah’ta beş Takbir’den oluşan iki rakattan (birim) oluşur. Şii Müslümanlar için, Salat el-Eid, iki bayram namazı için ezan (ihanet çağrısı) veya iqama (çağrı) ifadesi yapılmayan günlük kanonik dualardan farklıdır. Namazın ardından namaz kubutbah veya vaaz İmam tarafından takip edilir. eid ul adha 2019 bae dört gün tatil olayıdır.

Dualar ve vaazların bitiminde Müslümanlar birbirleriyle (Eid Mubarak) selamlaşıp birbirleriyle selamlaşıyor, hediyeler veriyor ve birbirlerini ziyaret ediyorlar. Müslümanların çoğu, Müslüman olmayan arkadaşlarını, komşularını, iş arkadaşlarını ve sınıf arkadaşlarını bayram şenliklerine davet ederek İslam’ı ve Müslüman kültürünü daha iyi tanımaları için davet ediyor.

Sahibi, Eid-Ul-Adha için sığır pazarına götürmeden önce ineğini temizliyor. Boshila, Dakka, Bangladeş.

Gelenekler ve uygulamalar

Kurban Bayramı sırasında, etleri halk arasında dağıtmak, ilk günü bayram namazından önce ve bayramın üç günü namazdan sonra öfkeyi seslendirmek, bu önemli İslami festivalin önemli parçaları olarak kabul edilir.

Takbir şunlardan oluşur:

Allahuekber Allahuekber

Allah’tan başka ilah yoktur

Allahuekber Allahuekber

Tanrıya şükürler olsun

Allāhu Akbar, Allāhu Akbar

Ben hastayım.

Allāhu Akbar, Allāhu Akbar

walillāhi l-hamd [a]

Erkeklerin, kadınların ve çocukların, Eidgah veya Camii adındaki açık bir vakıf (“durma”) alanında büyük bir toplulukta bayram namazı kılmak için en güzel kıyafetlerini giymeleri beklenir. En iyi helal evcil hayvanlarını (genellikle bir inek, ancak aynı zamanda bir bölgeye bağlı olarak bir deve, keçi, koyun veya koç olabilir) feda edebilen zengin müslümanlar, İbrahim’in tek oğlunu feda etmeye istekli olduğunun bir simgesi olarak. Farsça-Arapça tabiriyle de bilinen aḍḥiya (Arapça: أضحية) olarak adlandırılan kurban edilmiş hayvanların belli yaş ve kalite standartlarını karşılaması gerekir, aksi takdirde hayvan kabul edilemez bir fedakârlık olarak kabul edilir. Sadece Pakistan’da, bayram günlerinde yaklaşık 2,0 milyon ABD dolarına mal olan yaklaşık on milyon hayvan katledildi. eid ul adha 2019 usa 10 ağustos 2019’da olacak.

Kurban edilen hayvandan elde edilen etin üç parçaya bölünmesi tercih edilir. Aile, hissenin üçte birini elinde tutar; üçüncü bir başka akraba, arkadaş ve komşularına verilir; ve kalan üçüncüsü fakir ve muhtaçlara verilir.

Müslümanlar yeni veya en iyi kıyafetlerini giyerler. Kadınlar, ma’amoul (doldurulmuş kurabiye kurabiye) dahil olmak üzere özel tatlılar hazırlar. Aileleri ve arkadaşları ile toplanırlar.

İngiltere’de Eid ul Adha

Kurban Bayramı’nda, Birleşik Krallık’taki Müslümanlar genellikle gün boyu tam vücut arınma ritüeli olan şerefe yaparak başlarlar. Daha sonra en güzel kıyafetlerini giyerler ve açık havadaki dua yerlerinde veya yerel camilerde dua servisine katılırlar. Daha sonra, “kutsanmış bir bayram” anlamına gelen Eid Mubarak’ı kucaklamak ve dilemek, çocuklara hediye vermek, arkadaş ve akrabaları ziyaret etmek gelenekseldir. Hindistan’da eid ul adha 2019 Hintli Müslümanlar için harika bir gün. eid ul adha 2019 tarihi farklı ülkelerde farklı. eid ul adha 2019 mauritius en büyük müslüman festivaline gidiyor. bayram ul adha duvar kağıdı muazzam bir etkiye sahip olacaktır. Urduca dilindeki bayramlar, ayrıca Urduca konuşan müslümanlar için aşağıda verilmektedir.

Kurban Bayramı üzerindeki merkezi ritüellerden biri, koyun, keçi ya da ineği feda etme eylemi Qurbani’dir. İslami kurallara göre, hayvan yetişkin ve sağlıklı olmalıdır ve İngiliz yasaları ek olarak hayvanın resmi bir mezbahada öldürülmesini zorunlu kılar. Et daha sonra aile, arkadaşlar ve fakirler arasında bölünür. Diğer Müslümanlar, yoksul ailelere uygun bir bayram şöleni yapma şansı vermek için yardım kurumuna para veriyorlar. Camiler veya diğer gruplar ortak yemekler düzenleyebilir. Pakistan tarihindeki Kurban Bayramı 2019 12 Ağustos 2019. Kurban Bayramı 2018 turistler için de büyük etkileşim oldu.

Eid ul-Adha, kutlama niteliğinde bir karaktere sahip ve gün boyunca bazı İngiliz şehirlerinde düzenlenen lunaparkları veya festivalleri ziyaret ederek gün sona erebilir. eid al adha İstanbul yakında geliyor.

İngiltere çevresindeki Müslüman topluluklarda yaşam kalitesini veya fırsatlarını artırmaya yönelik girişimler, Eid ul-Adha’da başlatılabilir. Bazı camilerde çalışma günleri veya İslam ve İslam tarihinin bazı yönleriyle ilgili dersler düzenlenmektedir. eid ul adha 2019 dilek eid ul adha dileklerinin büyük önemi var. eid ul adha, istanbul 2019’da diğer Müslüman ülkelerle aynı tarihtedir ve tüm müslüman ümmet için eğlenceli olur.

Kurban Bayramı

Çeşit çeşit tatlı yemeklerinin “Tatlı Bayram” olarak adlandırılan Ramazan Bayramı’nın aksine, bayram ağırlıklı olarak tuzlu yiyecekler içerdiğinden Kurban Bayramına genellikle “Tuzlu Kurban Bayrağı” denir. Ziyafetin Birleşik Krallık’taki bileşimi büyük ölçüde ailenin kültürel geçmişine bağlı olsa da, ana madde genellikle kesilen hayvanın eti: koyun eti (yetişkin koyunları), chevon (yetişkin keçi) veya sığır eti (yetişkin sığırları).

Popüler yemekler arasında Kebap (kemiksiz pişmiş et), Haleem (genellikle et, buğday ve mercimekten yapılan bir güveç) ve Biryani (aslen Hindistan’dan gelen baharatlı bir et ve pirinç yemeği) bulunur. Yemekler genellikle kek, bisküvi veya Türk baklavası gibi tatlı hamur işleri içeren tatlı bir tatlı ile tamamlanır. eid ul adha Istanbul, çok sayıda yemek eğlencesi ile en büyük aile olayı olarak kabul ediliyor.

Kurban Bayramı’ndaki Anlamı

Kurban Bayramı’nda, dünyadaki Müslümanlar, İbrahim’in Tanrı’nın iradesine olan itaatini kutladılar. İslam geleneğine göre, İbrahim (İbrahim), Tanrı’nın emrettiği zaman oğlu İsmail’i feda etmeyi kabul etti. Ancak, İbrahim İsmail’i öldürmek üzereyken, Tanrı yerine koyun koydu. eid ul adha 2019 istanbul beklenmedik bir şekilde 3 gün süren etkinliğin en şaşırtıcı olaylarından biri.

İngiltere’de Kurban Bayramı’nı kim kutluyor?

Nüfusun yaklaşık% 4,8’ine eşit olan Birleşik Krallık’ta yaşayan yaklaşık 2,8 milyon Müslüman ile İslam, Hristiyanlıktan sonra ülkedeki en büyük ikinci dini oluşturuyor. En büyük Müslüman topluluğu Londra’da bulunabilir. Bradford, Luton, Blackburn, Birmingham ve Dewsbury belediyelerinin de önemli Müslüman nüfusu vardır.

Eid ul Adha Gözlemler

Not: Bölgesel gelenekler veya ay görme, tatil için belirlenen tarihten önceki gün gün batımından başlayan İslami tatiller için tarihin değişmesine neden olabilir. İslami takvim aydır ve günler günbatımında başlar, bu nedenle Yeni Ay’ın ilk kez görülmesine bağlı olarak bir günlük hata olabilir.

Tarihler, yeni ayın resmi görüşü ile belirlenmesine rağmen, ay takvimi ne zaman beklendiği konusunda ipucu veriyor.

Bu nedenle 2019’da Kurban Bayramı’nın 12 Ağustos Pazartesi günü olacağını öngörebiliriz, ancak Müslüman takviminde bir gün önceki gün (11 Ağustos Pazar) günbatımında başladığını unutmayın.

Ek olarak, belirtilen tarihten birkaç gün sonra da bayram tatillerinin bir parçasıdır.

Kurban Bayramı için genellikle dört günlük tatil vardır – 15 Ağustos Perşembe akşamı sona erer – ancak farklı ülkelerde üç ila 16 gün arasında değişebilir.

Suudi Arabistan’ın Umm el-Qura Takvimi, Eid ul Adha’nın 11 Ağustos Pazar günü olduğunu, birçok Müslüman örgütün ayın daha yakın bir zamanda görülmesini beklemek yerine ay tahminlerine sadık kaldığını söyledi.

Tarih neden geçiyor?

Kurban Bayramı, İslami takvimin 12. ve son ayı Dhul Hicjah ayının 10. gününde düşer.

Dhul Hicah’ın başlangıcı, ayın görülmesi ile belirlenir, bu nedenle Eid el-Adha ayın ilk gününün açıklanmasına kadar çalışılamaz.

Astronomik çizelgeler Dhul Hijjah’ın 2 Ağustos Cuma günü başlamasını bekliyor; bu arada Eid ul Adha’nın da tahmin edilmesine izin veriyor.

İslami takvimin dayandığı ay yılı yaklaşık 354 gün sürüyor.

Batı dünyasının çoğunun kullandığı Gregoryen takvimi, 365 gün boyunca süren bir güneş takvimi olduğu için, Dünya’nın güneşi yörüngeye getirdiği zaman, daha sonra İslami tarihler, yılda 10 veya 11 gün geri kayıyor.

Bu sapma, Kurban Bayramı’nın Aralık 2007’de ve 2008’de olduğu ve 2029 yılına kadar Nisan ayında olacağı anlamına geliyor.

Kurban Bayramı, ayın görüşülüp görüşülmediğine veya ayın görüşülmesinden ziyade takvime göre karar verip vermediğine bağlı olarak ülkeden ülkeye değişebilir.

Yeni ayın ilk hilesi ayın 29’unda görülürse, o ay günbatımında sona erer ve bir sonraki ay başlar.

Ay farkedilmezse – bulut örtüsü gibi nedenlerle – ay başka bir günde taşınır ve 30. günde günbatımında sona erer. eid ul adha dilek sms burada İngilizce verilir.

Memurlar, 30. günün akşamında da kesinlikle emin olmak için ay’ı ararlar ve böylece resmi bir açıklama yapabilirler. Bu, özellikle Şevvaliye ayının ilk günü düşen Kurban Bayramı için önemlidir.

Kurban Bayramı’nın başlamasına kadar uzanan heyecan ve beklenti, kesin tarihi belirleyen bir ayın gözlemlenmesinin, dünyadaki Müslümanların haberleri beklediği festivallerin bir parçası olduğu anlamına gelir. eid ul adha namaz vakitleri istanbul’daki farklı şehirlerde farklıdır.

Kurban Bayramı ne anlama geliyor?

Kurban Bayramı bayramı anlamına gelir.

İbrahim’in, oğlu İsmail’e, özverisini göstermek için fedakarlık etmesi için, Allah’ın emredildiği tarihi belirtir.

İbrahim, kesime bir kuzu verdiği zaman fedakarlıkla devam etmek üzereydi.

Tanrı’nın İbrahim’den oğlu İshak’ı feda etmesini istediği Hristiyan ve Yahudi hesaplarına benzer.

Hikaye, Allah’a olan bağlılığı ve Yüce’nin emrini kabul etmeye istekli olduğunu göstermektedir.

Mekke’deki Hac ziyaretinde olanlar için bu, şeytanı temsil eden bir sütuna taş atma ritüelinin yapıldığı gündür.

Nasıl kutlanır?

Müslüman erkeklerin, kadınların ve çocukların en iyi kıyafetlerini giymeleri ve bayram namazlarını açık havada büyük bir cemaatle yapmaları beklenmektedir – ya da yağmur yağarsa, yerel camilerinde.

Gün müslümanların Kuran’dan okudukları bir dua servisi ve ardından kısa bir vaaz ile başlıyor.

Müslümanlar daha sonra kucaklaşıp selamlaşıyorlar (‘Eid Mubarak’ gibi), çocuklara hediyeler veriyorlar ve arkadaşları ve akrabalarını ziyaret ediyorlar.

Birmingham’da yaşayanlar geleneksel olarak Eid al-Adha’yı Küçük Heath Park’taki dualarla kutluyorlar.

Ayrıca kutlamalar boyunca parkta bir lunapark var.

Müslümanlar genellikle namaza gitmeden önce tam bir vücut yıkama ritüeli uygularlar.

Bu festivalin bir parçası olarak, Müslümanlar geleneksel olarak ev hayvanlarını (genellikle bir koyun, keçi veya inek) feda ederlerse orijinal hikayedeki fedakarlığı temsil ederler. İngiliz yasaları, hayvanın bir mezbahada öldürülmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Etin üçte biri aile tarafından tutulur, üçte biri akrabalara, arkadaşlara ve komşulara, üçüncüsü fakir ve muhtaçlara verilir. Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى, romanize: ʿīd al-ʾaḍḥā, yaktı. “Kurban Bayramı” olarak da adlandırılan “Kurban Bayramı”, her yıl dünya çapında kutlanan iki İslami bayramın ikincisidir. diğeri Kurban Bayramı olarak kabul edildi ve ikisinin defası olarak kabul edildi, İbrahim’in (İbrahim) oğlunu Tanrı’nın emrine itaat etme eylemi olarak feda etme istekliliğini onurlandırdı. bunun yerine kurban etmek için kuzu.Bu hatırada, bir hayvan kurban edilir ve üç bölüme ayrılır: payın bir kısmı fakir ve muhtaçlara verilir, ikinci kısmı ev içindir, üçüncüsü akrabalara verilir.

İslami ay takviminde, Kurban Bayramı, Dhu el-Mücahidinin 10. gününde düşer. Uluslararası (Gregoryen) takvimde, tarihler her yıl yaklaşık 11 gün önce değişen yıldan yıla değişir.

Büyük aile toplantıları genellikle kurban etinin servis edildiği düzenlenir.

Müslümanlar genellikle kutlamalardan birkaç gün önce yeni bayram giysileri için alışverişe gidiyorlar, bu nedenle İslami perakendeciler şu anda en büyük satışlarını yapıyorlar. Bu hafta, dünyadaki 1.5 milyar Müslüman, genellikle halk namazını içeren, çocuklar için hediyeler ve aile üyelerine ve mezarlıklarına yapılan ziyaretleri içeren dört günlük bir bayram olan Eid el-Adha’yı kutluyor. Ancak kilit ritüel, tatilin adını veren şey olacaktır: “Adha”, Arapçada “fedakarlık” anlamına gelir. Bunu yapabilen ailelerin çoğu, belki bir koyun, keçi, inek ya da deve gibi bir hayvanı keseceklerdir. Hayvan, gözleri bağlanır, yavaşça yere indirilir ve Tanrı’nın adı övülürken kesilir. Et aile tarafından tüketilir ve ayrıca komşulara ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Olaylar

Eid ul Azha kutlamaları sırasında Pakistan topraklarını ziyaret edenler, “yapılacaklar listesine” aşağıdaki aktivitelerden birini eklemek isteyebilirler:

İslamabad’daki Faysal Camii veya Lahor’daki Badshahi Camii gibi ülkenin en büyük camilerinde toplanan kalabalıkları görün. Yetenekli mimari, kitle toplantıları binaların içinde ve çevresinde toplanıyor ve içeriye, süslü bir şekilde dekore edilmiş iç mekanlara girmeniz gerekiyorsa unutulmaz bir manzara. İSLAMABAD: Çarşamba günü federal hükümet, bir bildirime göre, Pakistan’da Eid ul Azha tatillerinin 12 Ağustos – 15 Ağustos arasında olacağını açıkladı. eid ul adha 2019 uk Pakistan’da olduğu gibi aynı tarihte.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “12-15 Ağustos 2019 (Pazartesi – Perşembe), bayram bayram kutlaması vesilesiyle resmi tatiller olacağı bildirildi.” pakistan’daki eid ul adha 2019 tarihi:

“17 Ağustos 2019 (Cumartesi) bir iş günü olacak” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, Eid-ül-Azha’yı, oğlunun Allah’ın (SWT) hayatını feda etmeye razı olan Hz.

İnananlar hayvanları kurban eder, eti fakir ve muhtaçlara ve akrabalara dağıtır, bunu festivaller ve selamlar izler.

Karaçi’de bulunan tüm Asya’daki en büyük hayvancılık pazarını gezin. Çiçekli bahçelere boğulmuş boğalar, yüzlerinde renkli iplik kayışı olan koyunlar ve saçlarına oyulmuş kına boyası desenli develer göreceksiniz. Bu hayvanların hepsi fedakâr katliamlara mahkumdur ve Suudi Arabistan’da “fedakarlık araçlarını” yoğun bir şekilde okuyan çok sayıda bıçak bileyiciyi bile görebilirsiniz.

Kuzey Hindistan mutfağına benzeyen ancak üç kez et yoğun olan bazı otantik Pakistan yemeklerinde kendinizi şımartın. Keçi, kuzu eti, dana eti ve tavuk eti gibi deve etleri de oldukça popülerdir. Köfte, bir çeşit köfte, çeşitli türde rosto kebaplar, tavuk karahi, et ve patates kızartması, “nihari” adı verilen dana et yemeği ve koyun eti ile servis edilen her tür sebze gibi yemekleri arayın. Bütün etler helal standartlara uyacak ve genellikle kakule, karanfil, hindistan cevizi, tarçın, karabiber, zerdeçal ve biber tozu gibi baharatlarla tatlandırılacaktır. Etin yanı sıra pirinç, yoğurt, salata, Çin böreği, mercimek, taze meyve ve çay bekleyin.

Pakistan Bayram ul Azha sırasında meşgul ve olay ve turist Pakistan kültürü hakkında öğrenmek için yapacak çok şey bulacaksınız.

Tüm gerçek Müslümanlar için, onlar Sünni veya Şii, Sufi veya başka türlü, Peygamber’in (sal) yalnızca (hadisler aracılığıyla ve daha da önemlisi) bahsetmedikleri evrensel adalet ve şefkat standartlarına dayanma zamanı geldi. , Kuran vahiy alıcısı olarak), fakat aslında uygulamaya koydu. Hayatta kalabilmek için bir yaşam sürmesi gerekenler için, o zaman alçakgönüllü ve alması gereken yaşama saygı göstererek, aksi halde pişman bir durumda insanca mümkün olduğu kadar merhamet ve merhamet göstermelerini sağlayın. Ancak, hayatta kalmak için artık öldürmesi gerekmeyen bizler için, artık sadece Naf’larımızdan (ya da düşük benliğimizden) başka bir şey tarafından üretilmeyen kederli istekleri yerine getirmek için bırakmamıza izin verin. Bu gerçekten de Hz. Peygamber’in sünneti olacaktır.

Eid resmi tatil mi?

Bayram Müslüman çoğunlukta ülkelerde bir bayramdır.

Suudi Arabistan’da, kamu sektörü çalışanlarının Suudi Hükümeti ve ilgili kurumlarının 2019’da 6 – 16 Ağustos tarihleri ​​arasında uzun bir Kurban Bayramı tatili yapmaları bekleniyor. Diğer işçiler 12, 13 ve 14 Ağustos’ta üç günlük bir ulusal tatil yapacaklar.

Katar’da bulunanların 2019’da 11 Ağustos’tan 14 Ağustos’a kadar dört gün boyunca milli devlet memurlarının 15 Ağustos’ta ek gün izin alması bekleniyor.

New York’ta, Ramazan Bayramı ve Ramazan Bayramı, resmi okul tatilleri listesine 2015 yılında eklenmiştir. Ancak İngiltere’de, Kurban bayramlarının hiçbiri banka tatili değildir.

2014 yılında, yaklaşık 122.000 kişi tarafından imzalanan çevrimiçi bir dilekçe, İngiltere’den Eid ve Diwali tatillerini ilan ederek Müslüman ve Hindu inançlarını benimsemelerini istedi.

Ancak Hükümetin Ticaret, Yenilik ve Beceriler Dairesi, İngiltere’deki resmi tatil günlerini ekarte ederek yanıt verdi. Bazıları Pakistan gibi Müslüman ülkelerin işaret etti. Endonezya, Malezya, Bangladeş, Türkiye, Azerbaycan, Ürdün ve Filistin’de yüzde 2’den az Hıristiyan var ancak yine de Noel’de resmi tatiller var.

 

Nüfusun yüzde 97’sinin Müslüman, yüzde 1.8’inin Hristiyan, Noel ve Paskalya’nın 1947’den beri resmi tatilleri olduğu Pakistan’da. Eid ul Adha, her İslami yılın ikinci bayramı olan Kurban Bayramı olarak da anılıyor. Bu gün Müslümanlar bir hayvanı kurban eder (kurban) ve üç bölüme ayırır, bir bölüm fakirler arasında dağıtılır, ikinci bölüm akrabalara verilir ve üçüncü bölüm kendi kullanımı için evde tutulur. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı’nın 10. gününde bayram kutlanır. Bu günde, her müslüman, camide ya da belirlenmiş özel yerlerde Namaz eid bayramını sunar, bayram namazı sabah erken saatlerde verilir, bundan sonra Qurbani süreci başlar ve et fakir ve aile üyeleri arasında dağıtılır. Her evde bu gün özel et yemekleri hazırlanmaktadır. ve kurban edilen hayvanın eti pişirilir. İslami aylara ve takvimlere göre bu sayfada Pakistan’ın bayram günü tam tarihini bulabilirsiniz.

Eid al Adha 2019 veya Qurbani 2019 12 Ağustos 2019 Pazartesi günü kutlanacak. Asıl tarih Dhul Hicah ayının görüşüne bağlı olduğu için geçici bir tarih.

Kurban Bayramı, tüm dünyadaki Müslümanlar arasında, Hz. İbrahim (as) ‘ın Allah’a (SWT) olan güçlü inancından yaptığı fedakarlığı hatırlatan kutlanan bir festivaldir. İbrahim (AS), oğlu İsmail’i (AS) feda etmeye istekli olduğunu gösterdi; ancak oğlu, Allah (SWT) tarafından bir kuzu ile değiştirildi. Allah (SWT), İbrahim’in (AS) O’na sunmasından çok memnun olmuş, bu fedakarlık ve inanç gösterimini Müslümanların yaşamının kalıcı bir parçası haline getirmiştir.

Bu nedenle, her yıl Dhul Hicah’ın 10. yılında, tüm dünyadaki Müslümanlar Eid ul Azha’yı kutlarlar. Bu gün Müslümanlar, İbrahim’in (AS) kurbanını onurlandırmak için bir kuzu, koyun, keçi veya bir deveye katılıyor. Cömertlik ve şükran duygusu bu festivali renklendiriyor.

Bu festival, Müslümanları işlerinde daha erdemli kılmak içindir. Sadece fedakarlıklarda bulunulmamalıdır; bunun yerine, bencil arzuların gizli özgürlük derslerini öğrenmek ve Müslüman’ı, Müslüman olarak sorumluluklarını yerine getirme yeteneğini engelleyen herhangi bir şeyden yükseltmek anlamına gelir. Allah Kuran’da şöyle der:

“Onların etleri Allah’a ulaşmayacak, onların kanları da olmayacak, ama O’na ulaşan senden nezaketli. Böylece, sizi, size rehberlik ettiği şey için Allah’ı yüceltebileceğinizi; ve iyilerin kötülerine iyi müjdeler verin. ”(Suresi Hac: 37)

Eid al Azha’dan önceki ilk 10 gün, Müslümanları Bayram için motive etmeleri ve teşvik etmeleri gerektiği için büyük öneme sahip. Bir Müslüman bu günlerde maksimum Ibadat yapmak zorundadır ve sonra ödülün ifadesi olarak, kişi Kurban Bayramı’nı kutlar. Bu bayram çoğunlukla bazı hanelerde ilk iki günü ve genellikle üç günü kutlamaktadır. İnsanlar, toplantıları sevdikleriyle birlikte kutlamanın bir yolu olarak planlar.

Lütfen Hac ve Eid al Adha hakkında daha fazla bilgi edinmek için IslamicFinder tarafından Önerilen sayfa bölümünü ziyaret edin.

Kurban Bayramı veya ‘Büyük Kurban Bayramı’ olarak da bilinen Eid ul-Adha, iki bayramın onuru olarak kabul edilir ve Hac hacının (İslam’ın beş sütunundan biri) sonunu gösterir. Festival, İbrahim’in, Allah rüyasında kendisine göründüğünde ve oğlu İsmail’i Tanrı’ya itaat etme eylemi olarak feda etmesini istediğinde, İbrahim’in fedakarlık hikayesini hatırlar.

İbrahim oğlunu öldürmek üzereyken, Allah onu durdurdu ve yerine kurban etmesi için bir kuzu verdi.

Hikaye, İbrahim’in Allah’a teslim olmaya olan bağlılığının ve Müslümanların Kurban’ı Tanrı’ya olan bağlılıklarının bir hatırlatıcısı olarak kutladığını gösteriyor. Ramazan Bayramı, Ramazan’ın sonunu, Müslümanların gündüz saatlerinde oruç tuttuğu bir dönem.

Tatil genellikle zekat ödeyerek (sadaka vererek) ve aile ve arkadaşlar ile geniş bir yemek yiyerek kutlanır. Bu yıl, Eid ul-Adha 11 Ağustos Pazar günü başlayacak ve 15 Ağustos Perşembe günü sona erecek.

İslami takvim ay döngüsüne dayandığından, Ramazan Bayramı’nın kesin tarihi her ay ayın görüşüne bağlı olarak değişiyor.

Kutlamalar Hacın başlamasından iki gün sonra başlıyor. Hac, Suudi Arabistan’daki Mekke’deki Kabe’ye yapılan yıllık İslami hacdır.

Her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 2 milyon Müslüman, Mekke’de birleşerek, İslam’ın kardeşliği ve kardeşliğinin bağlarını herkesin Allah’ın gözünde eşit olduğunu göstererek ifade eden Ihram adında beyaz kıyafetlerle giyinmiş.

‘Eid Mubarak’ ne anlama geliyor?

Kurban Bayramı sırasında Müslümanlar birbirlerini “Kurban Bayramı” anlamına gelen “Kurban Mübarek” diyerek selamlıyorlar. Bayram kutlamaları genellikle Müslümanların namaz için camiye gitmesi, aldıkları tüm nimetler için Allah’a teşekkür etmesi ile başlar.

Aile ve arkadaşlar da genellikle sosyalleşmek ve iyi yemek yemek için toplanacak.

Kurban Kurban Bayramı geleneğinin büyük bir parçasıdır ve bazı Müslümanlar İslam tarihini onurlandırmak için bir koyun veya keçiyi katledecektir. İngiltere’de bir hayvanı feda etmek isteyen herkes refah standartlarına uymalıdır.

Kurban eti daha sonra üçe bölünür ve arkadaşlar, aile ve fakirler arasında paylaşılır.

Yardım kurumuna para da yoksulların kıyafet ve yiyecek almasına yardımcı olmak için verilebilir. Dünyadaki Müslümanlar Kurban Bayramı kutluyor.

Hic El Hicret’in kutsal ayının 10. gününde düşen Kurban Bayramı “Kurban Bayramı” dır ve Medine’den Mekke’ye hac ziyareti ile çakışmaktadır.

İbrahim’in, oğlu İsmail’i Allah’ın rızasına göre, yüce bir inanç eylemi olarak öldürme isteğini onurlandırır.

Emriyle sıkıntılı olan peygamber İsmail’den ne yapması gerektiğini sordu ve oğlan ona emirleri yerine getirmesini tavsiye etti. Şeytan, İbrahim’i çocuğun boğazını kesmekten caydırmaya çalıştı, ancak Hac’daki hacılar tarafından yeniden canlandırılan peygamber toplayan taşlardan sürüldü. İbrahim, bıçağı Arafat Dağı’ndaki oğlunun boynuna tuttuğunda, melek Gabriel, onun Tanrı’ya olan sevgisini zaten gösterdiğini söyleyerek onunla geçmesini engelliyor gibi göründü. Çocuğun yerine bir keçi katledildi.

Bugün, aynı hayvan – ya da bölgeye bağlı olarak bir koyun, inek ya da deve – hikayenin anısına feda edilmektedir.

Kuran, Hz. Muhammed’e “El Hicret’in 10’unda, Allah’ın görüşüne göre kan dökülmesinden daha iyi bir davranış yoktur. Bu yüzden ona iyi bir ruhla teklif etmelisin. ”Fedakârlığın amacı, insanlara ilahi bir teklif olarak, İbrahim’in hazırladığı gibi, İslam’ın takipçilerine kendileri tarafından meşgul edilmemelerini hatırlatmak için bir hatırlatıcı olarak hizmet eden bir şeyi öldürmektir. manevi pusulalarına sahip olmalarını ya da görüşlerini kaybetmelerini sağlama.

Kuran’da Allah’ın dediği gibi. “Tanrı’ya ulaşan onların etleri, kanları değil. Tanrıya ulaşan onların dindarlığıdır. ”

Kurban edilen hayvan üçte bir kesilir: bir kısmı fakirleşenlere, diğeri arkadaşlara ve akrabalara verilir ve en son aile tarafından tutulur ve yenilir.

Bu sünneti (İslami gelenek veya kutsal görev) yerine getirmek, uygulamada, özellikle de nerede yapıldığıyla ilgili olarak tartışmalı olabilir. Mısır’da, Kahire valiliği şu anda insanların şehir sokaklarında katliamları hijyen gerekçesiyle etkilemelerini, hastalıkların atılan bağırsaklar ve kanlar yoluyla yayılmasından korkuyor ve etin kendisinin egzoz dumanı ile lekelendiğini veya çöpün yakınında olduğunu önlemek için çalışıyor .

Şehir sözcüsü Khaled Mostafa, kurbanı “barbarca ve kabul edilemez” olarak nitelendirerek, özel vatandaşları ya da pop-up hayvan pazarlarında halka açık hayvanları öldüren satıcıları cezalandırarak katı bir yasağı getirdi. , The New Straits Times’a göre.

BAE’de, katliamın onaylanmış halka açık mezbahalarda yapılması gerekir. Aksi halde, 5.000 Emirati dirhem para cezası verilir (£ 1.060). Başka yerlerde, Bangladeş’teki Chittagong gibi şehirler, bölgelerin sıhhi kalmasını sağlamak için 5.000 temizleyici kullanarak, branda kanopileri altında kurban edilebilecek geçici alanları bir kenara koymuştur.

Hindistan’da, bayram için sığır kesimindeki diğer bir karmaşık faktör, ineğin kutsal bir canavar olduğu Hindular için ağır suçlara neden oluyor. Jharkhand gibi devletler, tüm polis yardımcısı görevlilerine memurlarının bölgelerinde inek öldürülmesini önlemek için müdahale etmesi gerektiğini söyleyen emirler verdi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, hayvanların katledilmesine ilişkin katı kurallar sunar, bunun ardından sırayla “yerleşim yerlerinden uzağa yerleştirilmesi” gerekir ve “iyi planlanmış, iyi işlenmiş ve Kontrollü temizlik ve sanitasyon programı ”. Bütün Müslümanlar fedakarlık yapma zorunluluğuyla hemfikir değildir. Vegan Müslüman Girişimi, birincisi, kurucu Sammer Hakim’in “son derece sorumsuz” olduğunu markalaştırmasıyla uygulamaya karşı kampanyalar gerçekleştiriyor.

 

Oysa çoğunluk için, eylem, bireyin Allah’a olan inancını ve onurlandırılması gereken peygamberlere dayanan bir geleneği önemli bir yıllık olarak yeniden belgelendirmektir. Her yıl Hacın ve beraberindeki ‘Kimlik kutlamalarının yanı sıra’ İd el-Fitr’ınki ile birlikte hayvan kurbanı ve ardından İslam dünyasında et tüketiminin artması Müslümanlar arasında öne çıkıyor ve hem Muslim olmayanlar. İslam dünyasında birçok kişi için bu konu hassas bir konudur.

Hala yıllarca süren sömürgeciliğe dayanarak, geleneğin her yönü (meşru veya algılanmış olsun), Batı’nın fethine karşı bir toparlanma noktası haline gelir. Zira bu fiziksel mücadelelere ek olarak (hem Doğu’da hem de Batı’da yaşayan Müslümanlar için daha da ötesi), dünyadaki Müslümanlar tarafından yalnızca kendi kaderini belirleme savaşları ve temel insan hakları savaşıyor. İslam dininin içindeki her inananın kalbi, zihni ve ruhu sürekli bir savaştır.

Döndüğümüz her yerde, inancımız hem zekice hem de açıkça küçümsenmiş ve “daha ​​medeni kültür” olarak adlandırılan Batı yollarını benimsemeye sürekli olarak baskı yapıyoruz. Bu sömürgecilik mirasına ve hatta Haçlı Seferleri mirasına kendi yollarını.

Müslüman dünyasının klişeleri öylesine iç içedir ki, Batı kültüründe o kadar iç içedir ki, normalde asla bir insanlık segmentini (dini, kültürel veya ırksal bir grup olsun) kesmek istemeyen hoşgörülü, açık fikirli insanların yaptığı gibi. İslam’a gelince neredeyse ikinci doğa (görünüşe göre yaptıklarını bile bilmiyorlardı). İslam’ı bağlı olduğu Yahudi-Hristiyan kültürünün meşru varisi ve devamı olarak görmek yerine (kendisini yalnızca İbrahimi geleneğinin ilkel kökü olarak değil, aynı zamanda bunun zirvesi olarak görerek),

Hayvan refahı tartışmasıyla ilgili olarak, Batılılar arasındaki bu eğilim, genellikle İslam dünyasını, nüfusun batıl inancına dayanan ve bir şekilde akıl ve entelektüel tartışmalar diyarının dışına çıkarılan izole bir alan olan “Barbar Öteki” olarak yerleştirir. vahşi, sonsuza dek kaybedilen bölge olarak görülüyor. Temas olunca, genellikle bu kadar küçümseyici ve küçümseyici bir şekilde yapılır – “vahşileri kendinden kurtarmak için” son bir hendek çabası. ”İslam’ı ve onun takip eden kültürünü aynı karmaşıklık ve çeşitlilik düzeyine sahip olarak görmek yerine kendi dini inançları ve gelenekleri olarak bizi, görüşlerinin aynı ve aynı olduğu kabul edilen uzak ve uzak bir azınlık nüfusu olarak görüyorlar.

 

Bu akılda tutularak sonuçta, ilk adımı atmak, hem kendi topluluğumuz adına hem de insanlığın geri kalanıyla devam eden ilerlemesi için etik ve ahlak konularında baskı yapmaktan bahsetmek Müslümanlar olarak bize kalmış. Batı dünyasında nihayetinde hepimizi inciten kavram yanılgılarını gidermek için. Çünkü BİR dünya. Ve yaşadığımız gezegeni daha iyi hale getireceksek, tüm insanlar arasında karşılıklı saygı ve işbirliğini alacaktır.

Öyleyse, bilinçli insanların İslam’a yönelik en büyük itirazlarından biri olan – hayvanların ritüel katliamı – meselesini ele alarak başlayalım.

Fedakarlık, İslam’ın bir ayağı değildir. Ayrıca Hac sırasında, beraberindeki ‘İd veya’ İd el-Fitre de zorunlu değildir. Bu olmadı ya da olmadı demek değil. Bununla birlikte, olaylara bağlamsal bir şekilde bakmalı, yalnızca İslam öncesi kurban kurumunu değil, bu uygulamaya ilişkin Kuran reformlarını ve Müslüman dünyasında kurban edilmenin sürekliliğini de anlamalıyız. Kur’an vahyleri meydana geldi. Çünkü hem Müslüman hem de Müslümanlar gibi birçok insanda bağlam, eksik oldukları anahtardır.

Kur’an insan toplumu için bir plan olarak “indirilemedi”, ütopik bir dünya oluşturmak için gece boyunca sihirli olarak uygulanacak yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi yapıldı. Aksine, 22 yıl boyunca, bazen Peygamberin (sal) dualarına cevap olarak, toplumdaki bir durumla ilgili diğer zamanlarda, sadıkların belirli bir uygulama ile ilgili olan vb. Her zaman sadıklara yardım etmek amacı ile Allah’ı daha fazla tanımak ve hem göklerle hem de Dünya ile uyum içinde yaşamak. Dolayısıyla bu bağlamda, Kuran’ın, uğraştıkları yer ve zamana cevap olarak gelen öğretilerin derlenmesini temsil ettiği söylenebilir. Ancak, bu öğretilerin özünü daha da derinleştirmek, Ayrıca, Kuran’ın kendisinin, görünen harflerin arkasında alegorik anlamları olan ayetlere atıfta bulunduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Dolayısıyla, bu bağlamda, ayetlerin altında yatan anlamların, açık anlamların geçerli olduğu durumlar dışındaki durumlar için geçerli olduğunu kabul etmeliyiz.

Bunu akılda tutarak, hayvan kurban etme konusunda İslam öncesi Arabistan’daki durumla başlayalım. Bu putperest Araplar sadece koruma ya da bir iyilik veya maddi kazanç elde etme umuduyla çeşitli Tanrılara fedakarlık etmekle kalmadı, aynı zamanda, o günün Yahudileri de Kanlı fedakarlık ve yanma teklifleriyle Tek Gerçek Tanrı’yı ​​yatıştırmaya çalıştı. Hristiyan topluluğu bile İsa’yı son fedakarlık, nihai kuzu, yani başka türlü geçerli bir hayvan fedakarlık geleneğinde (birinin günahlarının diğerinin kanı tarafından imha edildiği) dile getirdi.

 

Ancak İslam, “uzun süredir öfkeli bir Tanrı” olarak kabul etme geleneğinden koptu ve bunun yerine, ölümden önce ölmenin ve “Fana” ya da “Allah’ta soyunun tükenmesi” nosyonuna ulaşmanın tek yolu olarak kişisel fedakarlık ve teslim olmayı talep etti. günahın ”(birinin günahlarını başka birinin kanı ile yok etmek) Kuran’da hiçbir yerde yoktur. Hiçbiri, bir başkasının hayatını Tanrı’ya sunarak iyilik kazanma fikri değildir. İslam’da, fedakarlık olarak talep edilen her şey kişinin ego ve bireysel iradesini Allah’a sunma konusundaki kişisel isteğidir.

Sadece Kuran’ın Yahudi-Hıristiyan dünyasındaki en ünlü hikayelerden birine nasıl davrandığını görmek gerekir: İshak’ın (burada, İsmail’in fedakarlığı olarak görülen İslam dünyasında) belirgin bir fark görmesi. fedakarlık ve Allah’ın kanla ödenip verilmeyeceği ile ilgili olarak. İsma’nın feda edilmesinin Kuran’ın açıklaması nihayetinde kanın kefaretine karşı konuşuyor.

37: 102-107

Sonra (oğul) Ulaştığında (yaş) (Ciddi) onunla çalışmak “Dedi oğlum! Ben vizyonda size fedakarlıkta sunduğumu görüyorum: Şimdi görüşünüzün ne olduğunu görün! ”(Oğul):“ Ah babam! Yaptığınız gibi yapın: Beni bulacaksın, Allah öyle isterse, Sabır ve sabrı uygulamak! ”

Bu yüzden her ikisi de kendi isteklerini (Allah’a) gönderdiklerinde, ve alnına secde koydu (fedakarlık için),

Ona “Ah Abraham!” Diyorduk.

“Sen zaten vizyonu yerine getirmedin!” Böylece gerçekten de doğru yapanları ödüllendiririz.

Bunun için açıkçası bir tria oldu

Ve onu, feci bir fedakarlıkla feda ettik.

Kuran’ın asla Tanrı’ya İbrahim’e oğlunu öldürmesini (feda etmesini) söylemediğine dikkat edin. İnce olsa da, bu çok önemlidir. Çünkü ahlaki ders Mukaddes Kitapta göründüğünden çok farklı. Burada bize İbrahim’in oğlunu katlettiğini gördüğü bir rüya gördüğünü öğretiyor. İbrahim, rüyanın inandığını düşündü ve rüyanın Tanrı’dan geldiğini düşünüyordu, ancak Kuran asla rüyanın Tanrı’dan geldiğini söylemedi. Bununla birlikte, İbrahim ve İsmail’in nihai fedakarlığı yapma istekliliği – oğlunun İbrahim’i, kendi yaşamının İsmail’i – kendilerine ve kendilerine adanmışlık kavramlarını aşabilirler, böylece kendi aralarında bir örtü kaldırabilirler. ve Allah,

Çünkü, kesinlikle, Merhametli, En Merhametli – asla bir babadan, “onu öldürmeyeceksin” emrine karşı gelmesini ve O’nun kabul etmesi için kendi oğlunu öldürmesini istemeyecektir. Çünkü Kuran bize Tanrı’nın hiçbir zaman kötülüğü desteklemediğini (bkz. 7:28 ve 16:90) ve yalnızca Şeytanın kötülük ve kötülüğü desteklediğini öğretir (24:21). Allah’ın ahlaksız bir eylemde bulunmamızı istediği nosyonu, Allah’ın adaletine aykırıdır.

Bu olayı izleyen yıllık bir gelenek (yani, İbrahim ve İsmail’in büyük öz fedakarlığını anmak için bir koçtan fedakarlık etmek) ile ilgili olarak, onu ve hayvan kurbanıyla ilgili Kur’an’a karşı anlamış olmalıyız. Bu vahylerin alındığı zaman ve yer koşullarına ve insanların sınırlı sağkalım araçlarını toplumlarının yoksul üyeleriyle paylaşarak kişisel bir fedakarlık yapmaya çalıştıklarını.

Diğer bir deyişle, İslam’ın ritüel katliamlara yönelik tutumunun altında yatan etkisi, kanın kefaretinin veya başkalarının ölümü yoluyla Tanrı ile iyiliğin peşinde koşmak değil, daha ziyade, birinin tutkusu ve kişinin sahipliğini paylaşması için kişisel fedakarlık için Tanrı’ya teşekkür etme eylemidir. diğer insanlarla değerli yiyecekler. Ayin kendisinin fedakarlığı DEĞİLDİR. Bu, bireylerin olabildiğince çabuk öldürdüğü ve sadece Allah’ın can alma hakkına sahip olduğunu ve Allah’ın diğer tüm türler gibi sustenime ihtiyacı olan alçakgönüllü bir üye olarak yaptıklarını kabul etme yöntemidir. oluşturma.

Öyleyse, Kuran’da fedakarlık hakkında ne söyleyeceğini ve 500 CE Arabistan’daki yaşamla nasıl ilişkili olduğunu görmek için Kuran’daki uygun ayetlerden bazılarını inceleyelim. (Ayrıca, Yusuf Ali tarafından insanlara tabi olarak hayvan anlayışı ile fedakarlıkta bulunan birinin bile, zulüm veya kan kefaretini kaybetme nosyonları kazanmadığını gösterdiği belirtilmektedir.):

22:33

 

Onlarda * faydalarınız var Atanan bir terim için: Sonunda fedakarlık onların yeri Eski Saray’a yakın

* ”Onlarda: sığırlarda veya kurban edilmek üzere sunulan hayvanlarda. İnsanlara birçok yönden yararlı oldukları oldukça doğrudur, örneğin çöl ülkelerindeki develer, atlar ve öküzler için ya da yük taşımak için ya da süt vermek için, ve böylece; Develer ve öküzler de ete iyi gelirler ve devenin saçı kumaşa dokunabilir; keçiler ve koyunlar ayrıca süt ve et, saç veya yün sağlarlar. Fakat eğer fedakarlıkta kullanılırlarsa, insanların daha fakir kardeşlerinin ihtiyaçlarını karşılama uğruna kendi yararlarından bazılarından vazgeçmek istediklerini gösterdikleri semboller haline gelirler. ”(Yusuf Ali yorumu)

22:34

Yaptığımız her insana, bizleri (fedakarlık) kutlayabilecekleri ayinleri atarız. Onlara verdikleri yardımın üzerine Allah’ın adını Onlardan hayvanlardan (yemeğe uygun) *. Ama sizin Tanrınız Bir Tanrıdır: O zaman arzunuzu O’na gönderin (İslam’da): ve size haksız yere ** İyi haberi ver **

* ”Bu, fedakarlığın gerçek sonu, yüksek güçlerin mülkiyeti değil, Allah birdir, etten ve kandan zevk almaz, aynı zamanda etini diğer insanlarla paylaşarak Allah’a şükretmenin bir sembolüdür. Allah’ın ismini fedakarlık üzerine ilan etmesi, ayinlerin vazgeçilmez bir parçası ”(Yusuf Ali yorumu)

** “İyi haber: yani, Allah’ın mesajı, İçimizdeki dostlarımızın yararına kendimizi feda etmeyi kabul edeceğini. (Yusuf Ali yorumu)

22:37

Bu onların eti de değil, onların kanı, Allah’a ulaşıyor: Siz, O’na ulaşan dindarlığınız: Onları size tabi kılıyordu, Allah’ı size rehberlik etmesi için yüceltebiliyorsunuz: doğru yap

* “Hiç kimse etin veya kanın Tek Gerçek Tanrı için kabul edilebilir olduğunu düşünmemelidir. Allah’ın kan fedakarlığı ile yatıştırılabileceği bir putperest fantezi idi. Ancak Allah, yüreklerimizin teklifini kabul eder ve bu teklifin bir sembolü olarak, bazı görünür kurumlar gereklidir. Bize kaba yaratılış üzerinde güç verdi ve et yememize izin verdi, ancak yalnızca adını bu ciddiyetini istila etmeden, yaşamı alma ciddiyetiyle telaffuz edersek, yaşamın kutsallığını unutmaya açıkız. Bu çağrı ile ahlaksız zulümün düşüncelerimizde olmadığını, sadece gıda ihtiyacının olmadığını hatırlatıyoruz ”(Yusuf Ali yorumu)

Yukarıdaki Kur’an pasajlarından, hayvan fedakarlığı meselesinin, Arap toplumunda o yerde ve zamanda (benzer iklimlere ve kültüre sahip diğer toplumların yanı sıra) oynadığı rol ile ilgili olduğu açıkça görülüyor. Allah’a şükretmesi ve Allah’a onlara vermiş olduğu tutku için övmesi ve kendilerine verdikleri değer için takdirlerini göstermek için kendilerine değerli bir şey feda etmeleri talimatı verildi (onların durumunda, hayatta kaldıkları hayvanların hangisiydi?) dayalı olarak).

Fedakarlık ayinleri, Allah’ın insanoğlunu sürdürdüğü için insana verdiği şeye özgüdür. Böyle bir devamlılığın her zaman dört ayaklı çeşitte olduğu varsayımı yanlıştır. Pek çok kanıt, ilk insanın ilk başta vejeteryan olduğunu öne sürüyor, Genesis’in belirttiği gibi, “Size yemek için her bitki tohumunu verdim.” hayatta kalma nedenlerinden dolayı), normal yiyecekleri az olurdu. Ve farklı zamanlarda ve yerlerde ve kültürden kültüre, hayatta kalmak için mevcut olan şeyler çeşitlidir. Alaska ve Kuzey Kanada’daki Kızılderili kabileleri yalnızca balıklara, foklara, balinalara vb. Erişebiliyordu. Bazı ada halklarının sadece balıkları vardı. Yine de diğer popülasyonlar vejeteryan kalırken, öncelikle meyve ve fındık tüketmek.

Kuran’da hiçbir yerde, hayatta kalmak için et yemeye ihtiyaç duymayan ya da et yiyen ancak Arabistan’da bulunan aynı hayvanlara erişimi olmayan kişilerin bir şekilde Müslüman olamayacakları öne sürülmemektedir.

Kuran’da hiçbir yerde, fedakarlığın, öldürmek zorunda olduğumuz için Allah’a teşekkür etmekten başka bir amaç için gelmediği ya da paylaşmak için sahip olduğu düşünülen bir şeyin kişisel bir fedakârlığı olduğu söylenemez. daha muhtaç komşularımızla vb.

Kur’an’da fedakarlık ile ilgili hayvanlardan bahsedilir, çünkü o zaman, yer ve durumlarda hayvanlar hayatta kalma aracıydı. Bu çöl topraklarında, insanlar doğal döngüye karmaşık bir şekilde bağlandı ve bunun bir parçası olarak o bölgedeki diğer tüm türler gibi öldürüldü ve öldürüldü. İslam, o zaman ve yerde yaşamı düzenlemek için şartlar sundu, bu şartlar altında herkes için mümkün olan en iyi tedaviyi sağladı, aynı zamanda insanların yaşamsal anlayışını birleşmiş bir parçası olarak manevi bir boyut ve tüm hayata saygı göstererek genişletti. bütün. Ama bir dakika boyunca bu şartlar altında sonsuza dek sıkışıp kaldığımızı, et yemenin veya bir hayvanı öldürmenin birisini Müslüman yapan şey olduğunu varsaymayalım.

“Ashhadu a la ilaha illa-Llah,“ Ashhadhu anna Muhammadan Rasulu-Llah ”derken, onu Müslüman yapan şeydir. Sade ve basit. “Tanrı yok, Allah değil” olduğu anlayışı ya da daha uygun bir ifadeyle “Tanrı yok”. Sadece Allah. ”Bu İslam’ın kalbidir. Ek olarak, birini pratik bir Müslüman yapan dört sütun daha vardır (bu sütunlar, “Tanrı yok, sadece Allah” olduğu gerçeğinin farkına varmak için orada bulunurlar) ama yine de, hayvan fedakarlığı veya et yemek bu sütunlardan biri değildir.

Hayvan fedakarlığının, Allah’a hayatta kalma araçlarımız için teşekkür etme bağlamında anlamı vardır. Hayvanların (veya hala) oldukları zaman ve yerlerde, insanların kendi bakımları için kullanmaktan başka çareleri yoktu (veya sahip olmaları) gerekli bir kaynaktı, fedakarlık yapma ve toplulukla paylaşma konusunda öğrenilmesi gereken önemli bir ders var. Bu, değerli bir mal veya mülk olarak görülecekti (birçok kişi tarafından). Bu tür ortamlarda, en azından bir insanın gıda için hayvanları öldürmesi gerektiğinde (hayatta kalmak için) hayvanların doğal ortamlarında yetiştirilip insan gibi öldürüldüğünden emin olmak için Helal kesim yöntemlerine mutlak bir zorunluluk vardır. Mümkün olduğu gibi (aşağıdaki formülü okuyarak) yalnızca Allah’ın hayata alma hakkına sahip olduğunu ve alçakgönüllülükle sadece hayatta kalmak için yaptıklarını doğrular,

“Allaha Subhan (Şan Allah’a şükür), Walhamdu lillahi (Allah’a övgüler olsun), Wa la ilaha hasta Allahu (ve hiçbiri Allah hariç Tanrı değildir), Wallahu akbar (ve Allah en iyisidir), Wa la hawla wa la quwwata illa billahi (ve hiç kimsenin majesteleri yoktur ve hiçbiri Allah dışında sürdürme gücüne sahip değildir), Wa huwal aliyul’alheem. Amin. (Ve O, yüce olan yücedir. Amin) ”

Etin yenmesi gereken bir durumda, hem hayvanları korumak hem de zulmü zulmüne kolayca zarar verebilecek bir harekete daha yüksek bir manevi önem kazandırmak için kurallar olması gerekir. İnsanın, eksikliklerle baş etmek için hiçbir kuralın olmadığı durumlarda ne olacağını görmek için vejeteryanlığa bağlılığı bakımından yetersiz kalan bazı “Budist” ülkelere bakmak gerekiyor. Budizm’i hiçbir şekilde ayırmak veya mahkum etmek istemiyorum (geçerli bir gelenek ve dini yol olduğu için), aksine, bunun bir örneğini yapmak, çünkü böyle yüksek bir idealin kaçınılmaz gerçeği ile uğraşmadan savunulmasıdır. ideal olmayan şartlar. Başka bir deyişle, hayvanların öldürülmesiyle ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Budizm buna karşı konuşur, ancak tüm insanlığı o yaştaki uygulamadan uzaklaştıracak güce sahip değildi. Bu nedenle, genellikle olan şey, Budist olmayan kasapların getirilmesidir; böylece hiçbir Budist hayat almak zorunda kalmaz, ancak yine de var olan en insanlık dışı koşullarda üretilse de et yiyebilir. Aynı şey, Müslüman dünyayı hayvanlar feda etmek için malign eden, ancak fabrika çiftçiliğini ve dünya çapında çevresel yıkımı kurumsallaştırmış olan Batı “Hristiyan” ülkeleri için de geçerlidir.

Yani hayır, bu hayvan fedakarlığının her zaman yanlış olduğu ya da vejeteryanlığı savunan insanların bir şekilde daha ruhani ya da Tanrı’ya daha yakın olduğu siyah-beyaz bir sorun değil. Fakat aynı zamanda, ritüel uğruna bir geleneğin battaniye kabulü değildir.

Biri çöl iklimi altında yaşıyorsa, et yemenin değişmez bir gerçeklik olduğu ve hayatta kalma meselesi olduğu küçük bir köyde, hayvan kurban etme konusunun bağlam ve alaka düzeyi vardır. Ancak, modern dünyada yaşayan bizler için, sadece anlamını yitirmeyen (mevcut şartlarımızda) uygulamaları değil, aynı zamanda gereksiz kan dökülmesine ve çevresel yıkıma da katkıda bulunan (etin yaşadığı sağlık sorunlarından bahsetmediğimiz) ciddi şekilde sorgulamamız gerekiyor. -eaters).

Ayrıca, Hac sırasında fedakarlıkta kullanılan hayvanların çoğunluğu Helal tarzda bile büyütülmez veya öldürülmez. Bugünlerde ihtiyaç duyulan hayvan sayısı o kadar fazla ki, çoğunluğu Yeni Zelanda ve diğer ülkelerden ithal ediliyor. Bu hayvanların yetiştirilmesi (et ve yün ihracatı için olanlar ile birlikte) Yeni Zelanda’nın eko sisteminin çevresel tahribatına katkıda bulunuyor. Ayrıca, bu hayvanlar, büyük yüzdelerin düzenli olarak hastalıktan, trample edilmekten veya ısı bitkinliğinden öldüğü acımasız kalabalık koşullarda gönderilir. Bu insancıl değil. Bu helal değil. Ve bu gerçeği görmezden gelemeyiz. Durumun talihsiz olduğunu kabul etmek yeterli değil. Biz Müslümanlar olarak sadece bu durumun yaratılmasına yardımcı olan eylemlerimizi değiştirmemeliyiz, aynı zamanda Allah’ın masum yaratıklarının korunması için konuşmalıyız.

Sünnet (geleneği ve Hz. Peygamber’in yolu) hakkında istediğimiz her şeyi konuşabiliriz, ancak öyle yaparsak, o zaman tüm resmi hesaba katalım. Peygamber (sal) öncelikle, tarih ve arpayı yiyordu, sadece zaman zaman et yiyordu (ki o zaman ve uygun sağlık için gerekli olurdu, çünkü insan vücudu için çok fazla vergi gerektiren titiz bir yaşam tarzı talep eden değişken ve sert bir iklimdi.) ). Bu tür koşullar bugün gelişmiş dünyanın çoğu için mevcut değildir ve gerçek şu ki, mevcut yerleşik yaşam tarzımızla et yemenin dünyadaki kanser ve kalp krizlerindeki artıştan sorumlu olduğu.

 

Et-yeme (ve bununla ilgili olarak hayvan kurban etme), Peygamber’in (sal) kim olduğu ya da vaaz ettiği şeyin özü değildir. Ve mevcut araştırmaların çoğu, insanların vejeteryan / vegan diyetinde daha sağlıklı olduklarını göstermektedir (nihayetinde et yemeye ihtiyacımız olmadığını ve bu nedenle modern bir ortamda hayvan fedakarlığı için herhangi bir gerekçeye sahip olmadıklarını göstermektedir). Elbette, “Ilm veya İlahi Bilgi” arayışında Çin’e bile gitmemizi talimat eden Peygamber (sal), çevremizle uyum içinde yaşadığımız ve yaşadığımız dünya anlayışımızı geliştirmenin önemini anlamıştı.

 

Leave a Reply